Το γενικό προξενείο Μονάχου τίμησε, για τρίτη χρονιά, την παγκόσμια ημέρα ελληνικής γλώσσας στον ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στο κέντρο της πόλης.
Επίσημοι καλεσμένοι προσωπικότητες των γραμμάτων της παροικίας όπως ο κ. Βασίλης Φθενάκης, η κεντρική ομιλήτρια της εκδήλωσης και καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Μονάχου LMU κ. Λίλια Διαμαντοπούλου καθώς και η Γενική Γραμματέας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Αναστασία Γκίκα.
Μεταξύ αυτών η συγγραφέας της μετανάστευσης κ. Ελένη Τσακμάκη, ο συντονιστής εκπαίδευσης Μονάχου κ. Χατζησαββίδης, εκπρόσωποι του συλλόγου διδασκόντων ΠΛΑΤΩΝ και της ΕΛΜΕ Βαυαρίας, η πρόεδρος του Ιδρύματος Παλλάδιο, ο πρόεδρος του Ηπειρωτικού Συλλόγου Μονάχου “Το Σούλι”, και η πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Μονάχου.
![](https://syllogos-souli.org/wp-content/uploads/2020/05/sev-triarxi-fthenakis.jpg)
![Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας](https://syllogos-souli.org/wp-content/uploads/2020/05/sev-proedros-mavridou-bessi-tsakmaki.jpg)
![](https://syllogos-souli.org/wp-content/uploads/2020/05/sev-syntonistis-proedros-bessi.jpg)
![](https://syllogos-souli.org/wp-content/uploads/2020/05/sev-proksenos-proedros-bessi.jpg)