Κάλεσμα των ελληνικών συλλόγων Μονάχου

Eπικεφαλής της πορείας/παρέλασης για τη συμπλήρωση 50 χρόνων από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Μόναχο, που διοργανώνει ο Δήμος, θα είναι ελληνικοί σύλλογοι και φορείς του Μονάχου.

Η παρέλαση θα ξεκινήσει το Σάββατο 2 Ιουλίου 2022 στις 10.30 από την Gabelsbergerstraße στο ύψος της Alten Pinakothek και τερματισμός η Coubertinplatz στο Olympiapark όπου θα ακολουθήσει και μουσικό πρόγραμμα .

Η διαδρομή θα είναι 4,2 χλμ. Οι συμμετέχοντες μπορούν όμως να ενταχθούν και σ άλλα σημεία .

• Π.Χ. Maßmannstraße / Ecke Schleißheimerstraße (υπόλοιπο διαδρομής 3 χλμ)
  • Nordbad (υπόλοιπο διαδρομής περίπου 2 χλμ)
  • Tram Wendeanlage Olympiapark Süd (υπόλοιπο διαδρομής 1χλμ περίπου)
  • Το σύνολο του χρόνου της διαδρομής υπολογίζεται από τους διοργανωτές σε 70 έως 80 λεπτά για κάθε “δρομέα”.

Οι σύλλογοι και οι μαθητές θα παρελάσουν είτε με παραδοσιακές φορεσιές είτε με λευκή/μπλε ενδυμασία

Από ελληνικής πλευράς θα συμμετέχουν οι Σύλλογοι:

Ελασσονιτών, Επτανησίων, Ηπειρωτικής Κοινότητας, Ηπειρωτικός Σύλλογος Σούλι, Θρακιωτών, Θεσσαλών,  Κρητών, Λύκειον των Ελληνίδων Μονάχου, Μακεδόνων, Ποντίων, Χοροεργαστήρι καθώς ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Μονάχου και τα Τμήματα Ελληνικής Γλώσσας (ΤΕΓ)

Μετά την λήξη της παρέλασης και από τις 12:00 έως τις 18:00 θα συνεχιστεί ο εορτασμός στο ολυμπιακό πάρκο. Οι εκδηλώσεις είναι κατάλληλες για οικογένειες και η είσοδος είναι δωρεάν. Στην λίμνη του ολυμπιακού χωριού θα παρουσιαστεί πολιτιστικό πρόγραμμα επί σκηνής.

Πρωτοβουλία: Πολιτιστικός Σύλλογος “Λύκειον των Ελληνίδων Μονάχου” (υπεύθυνος για την τήρηση των κανόνων της πορείας)

Η οργανωτική επιτροπή καλεί τους Έλληνες της πόλης να παραβρεθούν στις περίπου 12.00 μ.μ. στο σημείο τερματισμού και να υποδεχτούν την ελληνική αποστολή (πάνω από 200 άτομα) που θα είναι και επικεφαλής της παρέλασης – στο Ολυμπιακό Πάρκο (βλέπε στο χάρτη ZIEL).

Πηγή κειμένου: Δορυφόρος

Προηγούμενο

„ZAMAS“ Kultival

Έκθεση τοπικών προϊόντων “Κερνάμε Ήπειρο”